HAKKIMIZDA

1949 yılında aile büyüğü Ahmet KARA tarafından kurulan İTİMAT SÜT ÜRÜNLERİ, oğulları Halil KARA ve Rıfat KARA ile şirketleşmiştir. Başlangıçta İznik ve Yenişehir’de günlük 30 ton süt işleme kapasitesiyle faaliyetlerine başlayan firmamızın, tüketicisine sunduğu ilk ürünü beyaz peynirdir.

Merkezi İstanbul’da bulunan şirketimiz, 1993 yılında İTİMAT PEYNİRCİLİK SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ İMALAT PAZARLAMA SANAYİ TİCARET A.Ş. adını almış, 1996 yılında ise 1.500 m2 kapalı alana sahip yeni tesisine geçerek üretim faaliyetlerine devam etmiştir. Bugün 10.000 m² kapalı alan üzerine kurulu tesisinde, günlük 350 ton süt işleme kapasitesiyle faaliyetlerine devam etmektedir.

Otuzdan fazla süt ürünü çeşidi ile değişik ambalaj ve özelliklerde yüzü aşkın ürün üreten şirketimiz, müşterisine her zaman en iyi hizmeti vermeyi ilke edinmiştir. Ürünlerimiz, sütün fabrikaya girişinden imalatına, depolanmasından satışına ve son olarak müşteriye ulaşmasına kadar tüm aşamalarda, Entegre Yönetim Sistemleri uygulanarak Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’ne ve geleneksel Türk damak zevkine uygun olarak imal edilmektedir. Ürün yelpazesi ve tasarım çalışmaları, değişen piyasa koşullarına uyum sağlayacak şekilde geliştirilmektedir.

Firmamız, tam yağlı ayran, tam yağlı yoğurt, yağlı pastörize süt, kahvaltılık tereyağı, tam yağlı, yağlı, yarım yağlı beyaz peynir, yağlı kaşar peyniri ve yağlı sade eritme peyniri için ürün etiketlerinde TSE baklavası kullanma hakkına sahip olup, TSE tarafından yıllık ara denetimleri dahil, kalite kontrollü ve uygunluk belgelidir. Sertifikasyon sürekliliğimiz 1996 yılından bu yana devam etmektedir.

Yurtiçinde, Marmara Bölgesi’nde perakende satış mağazaları açarak yola çıkan firmamız, son beş yıl içerisinde ihracatta da önemli mesafeler kat etmiştir. İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği alt sektörü olan süt ve süt ürünleri ihracatı yapan firmalar içerisinde 2008 yılında en çok satış yapan yedinci, 2009 yılında ise dördüncü firma olmuştur. Irak, Ürdün, Suudi Arabistan gibi ülkelere olan ihracatımız da devam etmektedir.

Firmamız 150 araçlık dağıtım filosu ve satış mağazaları ile İstanbul, Kocaeli, Bursa ve Bilecik illerinde hizmet vermektedir. İstanbul’da yirmi; Bursa, Kumla, Bilecik, İnegöl, Gölcük, Değirmendere’de birer; Orhangazi, Karamürsel ve Gemlik’te iki, İznik’te üç ve Yenişehir’de dört adet bulunan satış mağazasında, ürünlerini “fabrikadan halka perakende satış” prensibine uygun olarak pazarlamaktadır.

Firmamız, ilk olarak 1999 yılı sonunda Dasa-Zert firması tarafından, DIN normu standartlarına uygun ISO 9001:1994 Kalite Güvence Sistemi belgesini almaya hak kazanmıştır. Pazar ve rekabet koşulları da göz önünde bulundurularak aynı belge TSE’den de alınmıştır. Firmamız 2003 yılında ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi belgesini almaya hak kazanmış ve ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi sertifika sürekliliği devam etmektedir.

Firmamız TS, 13001 HACCP standardı ilk çıktığında TSE’nin ilk eğitimlerine katılarak belge almaya hak kazanan ilk firmalardan biri olup, TS-EN-ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi sertifika sürekliliği devam etmektedir. Ayrıca 2011 yılında İngiliz Perakendeciler Birliği’nin Gıda Güvenliği esaslarına uygun olarak BRC belgesi alınmıştır. Sertifikasyon sürekliliği devam etmektedir. Bunun yanı sıra, GİMDES Derneği tarafından 2010 yılında düzenlenen eğitimlere ilk katılan firmalardan biri olmamızın sonucunda aldığımız Helal Belgesi Sertifikası’nın da sürekliliği devam etmektedir.
 

   

Tarladan sofraya ilkesinden yola çıkarak, hayvan refahı ve sağlıklı çiğ süt üretme amacına yönelik 50.000 m²’lik örnek bir çiftlik tesis eden firmamızın, 116.000 m²’lik çiftliği de faaliyete geçmiş olup, ikinci ve üçüncü çiftlikler de faaliyettedir. Hali hazırda çiftliklerimizden günde yaklaşık 50 ton süt elde edilmektedir.

Firmamız bünyesinde bulunan Milkara Gıda A.Ş. tesisinde ayran, kaşar peyniri ve dondurulmuş mozzarella üretecek olan firmamız, günde 200 ton çiğ süt işleme kapasitesine sahip Aydın Ortaklar OSB’deki fabrika açılışını da yapmış bulunmaktadır.

KALİTE POLİTİKAMIZ

Kuruluşumuz;

- Firmamızda iç hususlar(kurum kültürü, kurumsal değerler, edinilmiş bilgi, bütçe, teknolojik gelişmeler) ve dış hususlar(çevresel, ekonomik, politik, rekabet, mevzuat ve yasalar, kültürel konular ) baz alınarak kuruluşumuzun amacına ve bağlamına uygun bir sistem kurmayı amaçlamak;

- Hammaddeden son tüketiciye kadarki, gıda zincirinin tüm aşamalarında, oluşabilecek gıda güvenliği ile ilgili riskleri önceden belirleyip yok etmek;

- Ürettiği ürünlere teknolojik açıdan olmazsa olmazlar hariç, hiçbir gıda katkı maddesi kullanmamayı tercih etmek;

- Tedarikçi ve müşterilerimiz ile etkin iletişim kurarak gıda güvenliği uygulamalarımızın sürdürülebilirliğini sağlamak;

- Prosesler arası(personel, doküman ,acil durum vs) etkin iletişim kurarak gıda güvenliği uygulamalarımızın sürdürülebilirliğini sağlamak;

- Gıda güvenliği politikamızın ölçülebilir hedeflerle gelişimini sağlamak;

- Hammaddeler, yardımcı maddeler ve zorunlu katkı maddeleri için titiz bir inceleme yaparak tedarikçilerini politikasına uygun çizgiye getirmek ya da uygun tedarikçilerle çalışmak;

- Prosesler içerisinde çalışanlarının eğitim ihtiyaçlarını sürekli değerlendirerek ürün güvenliği, yasallığı, kalitesi, temizliği, helal olması, alerjenler ve diğer ilgili gerekli eğitimlerin personele verilmesini sağlamak;

- Müşteri taleplerine, Türk Gıda Kodeksine, yasal standartlara ve mevzuata uygun bir üretim yapmak;

- Üst Yönetim bu politika ile gözden geçirme ve sürekli iyileştirmeyi taahhüd eder.